Przemysław Woźniak

Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu wspólnie z Polskim Towarzystwem Rybackim, informują o realizacji przedsięwzięcia

pn.: Konferencje szkoleniowe – wzmocnienie potencjału organizacji działających na rzecz rybactwa.

Celem operacji jest:

Propagowanie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury, w szczególności zwiększanie konkurencyjności produkcji akwakultury przy zapewnieniu, aby działalność ta była zrównoważona środowiskowo w perspektywie długoterminowej.

Zadania i działania, które będą realizowane w ramach operacji:

• Organizacja konferencji szkoleniowych w latach 2025 – 2027 i przeszkolenie 750 osób. Tematyka szkoleń branżowych zawierać się będzie w panelach obejmujących zagadnienia m.in: prawne, nowoczesnego zarządzania i  dostosowywania się do nowych wyzwań,  wykorzystania oprogramowania wspomagającego zarządzanie organizacją, pozyskiwanie środków zewnętrznych w tym UE w celu wzmocnienia działalności organizacji, zrównoważone rybactwo i wędkarstwo, rozwój akwakultury, monitorowanie i ochrona środowiska z wykorzystaniem nowych technologii

Operacja będzie realizowana w terminie:

• od 01.11.2024 r. do 31.10.2027 r.

Grupy docelowe:

Instytuty badawcze prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w zakresie rybactwa, instytuty naukowo badawcze prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w zakresie rybactwa, organizacje producentów ryb, organizacje zrzeszające producentów akwakultury, posiadacz obiektu chowu lub hodowli, producenci akwakultury i podmioty prowadzące działalność w zakresie chowu i hodowli ryb, szkoły ponadpodstawowe kształcące w zakresie rybactwa, uczelnie wyższe kształcące w zakresie rybactwa, związki i stowarzyszenia realizujące statutowe działania w zakresie rybactwa.

Opis i efekty operacji:

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału i skuteczności organizacji działalności na rzecz rybactwa oraz podniesienie kompetencji osób (250 x 3 lata) działających na rzecz rybactwa (rybaków, wędkarzy, strażników wodnych i innych) w zakresie zarządzania, pozyskiwania funduszy, sposobów monitorowanie środowiska oraz regulacji związanych z rybactwem i wędkarstwem w terminie od 1.11.2024-31.10.2027 r. z całej Polski.

Projekt jest skierowany do organizacji działalności na rzecz rybactwa, osób zrzeszonych w tych organizacjach oraz osób zainteresowanych tematyką działalności na rzecz rybactwa.

Interes zbiorowy, który zaspokaja projekt to:

Poprawa zarządzania zasobami rybnymi i wzrost świadomości społecznej,  podniesienie świadomości na temat konieczności zrównoważonego wykorzystania zasobów rybnych oraz dostarczenie narzędzi i wiedzy potrzebnej do efektywnego zarządzania tymi zasobami. Operacja przynosi korzyści nie tylko organizacjom działającym na rzecz rybactwa, ale także całemu społeczeństwu poprzez zachowanie ekosystemów wodnych i trwałość produkcji rybnej.

Działania podejmowane w projekcie to cykl szkoleń dla działaczy i sympatyków organizacji działających na rzecz rybactwa (3 konferencje przez 3 lata) o zasięgu ogólnokrajowym w obszarach:

• technologii chowu ryb w oparciu o nowoczesne technologie i innowacje,
  • dywersyfikacji prowadzonej działalności,
  • możliwości pozyskiwania środków na realizację inwestycji w oparciu o nowoczesne technologie,
  • legislacji,
  • akwabiznesu.

Efekt projektu:

• podniesienie kompetencji osób zaangażowanych w działalność na rzecz rybactwa (250 x 3 lata)
  • trzy konferencje transmitowane na żywo w internecie zapewniające dostęp również uczestnikom, którzy nie mogą wziąć udziału w szkoleniach w sposób tradycyjny
  • wzmocnienie potencjału org. dział. na rzecz rybactwa
  • wszystkich organizacji, których przedstawiciele wezmą udział w konferencjach lub skorzystają z gotowych materiałów i zapisów z konferencji udostępnionych po konferencjach na stronach internetowych Wnioskodawcy oraz Partnera (do wszystkich wyników, efektów zostanie zapewniony publiczny dostęp)

Innowacyjność projektu:

1. Hybrydowy Model Uczestnictwa: Tradycyjne stacjonarne uczestnictwo połączono z transmisją na żywo online, co umożliwia większy zasięg i dostępność szkoleń dla uczestników z różnych lokalizacji. Dzięki temu osoby, które nie mogą fizycznie uczestniczyć w konferencjach, mają możliwość śledzenia ich na bieżąco i aktywnego udziału.
    2. Zróżnicowana Tematyka Szkoleniowa: Projekt obejmuje szeroki zakres tematów istotnych dla organizacji działających na rzecz rybactwa.
    3. Dostęp do Ekspertów: Projekt zapewnia uczestnikom bezpośredni dostęp do ekspertów z różnych dziedzin, co umożliwia uzyskanie specjalistycznej wiedzy i porad dostosowanych do specyficznych potrzeb organizacji.
    4. Promowanie Zrównoważonego Rozwoju: Tematyka dotycząca zrównoważonego rybactwa i akwakultury wspiera ideę odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi, co jest kluczowe dla długoterminowego rozwoju sektora rybackiego.
    5. Wszystkie wypracowane materiały będą dostępne na stronie internetowej projektu oraz przesłane do wszystkich uczestników.

Wartość operacji wynosi 1 479 000,00 zł w tym wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 1 479 000,00 zł

Uzyskano dofinansowanie w kwocie 1 329 000,00 zł w ramach działania Kapitał ludzki w zakresie Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybactwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii, objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021 - 2027", zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMRA wynosi 930 300,00 zł

Adres strony programu: www.rybactwo.gov.pl

#FunduszeUE